Badania genetyczne przed ciążą

Rozpoczęcie związku z drugą osobą jest jedną z najważniejszych chwil w życiu pary zakochanych. Stają oni bowiem przed nowymi wyzwaniami, które to zamiast rozwiązywać osobno, będą mogli od tej pory pokonywać wspólnie. Po dłuższym okresie takiej relacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakochani będą chcieli wspólnie założyć rodzinę, a co za tym idzie – zaczną starać się o dziecko. Ciąża jest jednak niezwykle poważną decyzją i musi zostać podjęta po odpowiednim przemyśleniu sprawy. Dziecko bowiem to już nie przelewki, jeśli para zdecyduje się na taki krok, będzie musiała wytrwać wspólnie wiele przeszkód, jakie staną im na drodze. Gdyby została podjęta decyzja na „tak”, warto się zastanowić czy nie przydałoby się pójść na badania genetyczne przed ciążą. Dlaczego jest to jednak takie istotne?

Jak dobrze Państwo wiecie istnieje spora liczba chorób, o której nie mamy nawet pojęcia. Często bywa też tak, że nawet niespodziewanie, ale jednak okazać się może, że jesteśmy nosicielami jakiegoś schorzenia. Wtedy to, gdy podczas wizyty u lekarza specjalisty i po wykonaniu szeregu bądź kilku badań wyjdzie na jaw fakt, że jesteśmy chorzy, będzie można przewidzieć jaka jest szansa na to, by przekazać te złe geny swojemu dziecku. Badania genetyczne przed ciążą ponadto sprawdzają obie osoby, jednak są zabiegi płatne, dlatego warto się przygotować na wydatek, który jednak wydaje się być potrzebny, jeżeli chodzi o wspólne budowanie przyszłości.

Gdzie dostać skierowanie na takie zabiegi?

Jest to sprawa dosyć oczywista, bowiem skierowanie na badania genetyczne przed ciążą możemy otrzymać z ręki lekarza medycyny rodzinnej bądź swojego ginekologa. Gdy się je otrzyma, od razu wyznaczony zostaje dogodny termin. Proces takiego zabiegu z początku przypomina wywiad. Lekarz zadaje pytania obu osobom o stan zdrowia, przebyte choroby czy znane są jakieś przypadki chorób genetycznych w rodzinie. Po przeprowadzeniu takiej rozmowy podczas badania genetyczne przed ciążą zostaje pobrana krew, która podlega potem badaniu pod kątem genetycznych modyfikacji. Jeżeli wyniki wykażą jakieś nieprawidłowości, lekarz będzie instruował co mogą one oznaczać.

Komu zalecane są takie badania?

Jeżeli chodzi o temat badania genetyczne przed ciążą, to głównie dotyczy on i zalecany jest osobom z określonych grup wiekowych. Zabiegi takie wykonuje się szczególnie kobietom po 35 roku życia, które mogły urodzić już schorowane dziecko, które poroniły, bądź są posiadaczkami cukrzycy lub choroby genetycznej. Jeżeli chodzi o mężczyzn to badania genetyczne przed ciążą są zalecane w przypadku posiadania schorzenia dziedzicznego oraz w sytuacji, gdy w rodzinie doszło do śmierci bliskich osób na podobny typ nowotworów (to samo dotyczy kobiet).

Na co może zachorować nasze dziecko?

Gdy zostanie potwierdzony fakt, że Wasze dziecko stanie się nosicielem schorzenia genetycznego, warto wspomnieć o jakich chorobach tu wspominamy. Badania genetyczne przed ciążą mogą wykazać, że Wasza pociecha może odziedziczyć zespół Downa, mukowiscydozę, anemię sierpowatą, daltonizm czy zespół Turnera. Jednak nie martwcie się na zapas i pamiętajcie żeby utrzymywać stały kontakt z lekarzem, a na pewno znajdziecie wyjście z każdej sytuacji.

Advertisement

Comments are closed.