Bóle stawów – jak z nimi walczyć?

Czym tak naprawdę są nasze stawy? Dlaczego są one tak istotne w codziennym funkcjonowaniu naszego ciała? Jak walczyć, gdy odczuwamy bóle stawów? Na te i inne pytania postaramy się Państwu odpowiedzieć w tym tekście. Jednak żeby przejść do meritum sprawy, jakim bez wątpienia jest problematyka zwalczania bóle stawów, trzeba by się zastanowić nad tym, jaka jest podstawowa definicja stawów i jaką rolę pełnią w naszym organizmie. Są to swego rodzaju niezwykle istotne mechanizmy naszego ciała, które działają na zasadzie spoiwa między kośćmi, dzięki czemu zapewniają im odpowiednią ruchomość. Mamy wiele rodzajów stawów, zaliczają się do nich między innymi: stawy zawiasowe, obrotowe, kuliste, siodełkowate, płaskie, śrubowe, zawiasowo-obrotowe, eliptyczne czy panewkowe. W skład budowy stawów wchodzą ponadto inne elementy, o których warto wspomnieć. Są to chrząstka szklista (która zmniejsza niekorzystny wpływ tarcia), torebka stawowa, więzadła oraz łąkotki. Wszystkie te fragmenty po złożeniu się w całość tworzą wspomniany staw, który jest wielce istotny w prawidłowym funkcjonowaniu układu kostnego, jak i całego ciała. Można by wręcz dowcipnie powiedzieć – bez stawu ani rusz.

Przyczyny bóle stawów.

Najczęstszą przyczyną wspomnianych dolegliwości są niewątpliwie zwiększone obciążenia. Często, gdy dochodzi do takiego momentu, kiedy to popełniamy taki wysiłek fizyczny, który wykracza poza dotychczasową, uprawianą normę, najczęściej staje się to odczuwalne na następny dzień, właśnie poprzez bóle stawów. Istnieje również dosyć częsta choroba, zwana zwyrodnieniową, która polega na tym, iż stawy z wiekiem po prostu się zużywają. Tracą one wtedy swoją niewrażliwość na tarcie, przez co coraz mocniej odczuwamy oddziaływanie tarcia na kości. Ponadto może istnieć taka możliwość, że bóle stawów mamy odziedziczone i jesteśmy obciążeni genetycznie w ten sposób, że szybciej możemy doprowadzić do ich zużycia. Ponadto równie istotne są tak zwane czynniki ryzyka – otyłość czy ciężka praca fizyczna, doprowadzające do nadmiernych obciążeń. Kiedy wszystko naraz zostanie skumulowane, bóle stawów mogą stać się nie do zniesienia. Często będą też wpływać na naszą wydajność i samopoczucie. Co zrobić w przypadku, kiedy chcemy się ich pozbyć?

Profilaktyka – czyli jak odzyskać dawny wigor.

Każdy rodzaj bólu – zarówno ten fizyczny, jak i psychiczny, znacząco wpływa na nasz charakter. Jednych potrafi wykształtować i sprawić, że będą na niego odporni, drugich potrafi doprowadzić do skraju rozpaczy i bezradności. W razie gdyby bóle stawów stawały się nie do zniesienia oraz nie przechodziły w przeciągu kilku dni bezwzględnie należałoby skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli okaże się, że cierpimy na jedną z chorób reumatologicznych, wtedy zostaniemy pokierowani przez naszego lekarza, co należy robić dalej. Jednak w przypadku bóle stawów, który okaże się przejściowy i niegroźny wystarczy działanie doraźne. Nie oznacza to jednak zezwolenia na przedawkowanie leków przeciwbólowych – najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek. Dla rozruszania takiego rodzaju dolegliwości szczególnie polecany jest ruch – na pływalni, rowerze czy zwykłe rozciąganie. Z pewnością niewielka jego ilość sprawi, że znów poczujecie się pełni życia i energii.

Advertisement

Comments are closed.