Choroba Alzheimera

Choroby mają to do siebie, że często wybierają sobie daną grupę wiekową lub płciową, do której to potrafią się najlepiej przystosować. Proces starzenia się sprzyja rozwojowi wielu schorzeń, gdyż wraz z mijającymi latami, nasz organizm po prostu się zużywa – stajemy się mniej odporni na choroby, zaczynamy mieć problemy z pamięcią czy z poruszaniem się. Ogólnie rzecz biorąc nasze ciało często odmawia nam posłuszeństwa, a my tak naprawdę nie możemy nic na to poradzić.

Jedną z najbardziej groźnych i smutnych zarazem dolegliwości, jaka może nas spotkać w życiu, jest choroba Alzheimera. Dlaczego jednak w tekście zostało użyte określenie smutna? Jest to bowiem schorzenie niezwykle niewdzięczne. Nie jest jednak ono całkowicie związane z procesem starzenia się oraz z wiekiem pacjenta, niemniej jednak czynniki te mają również niebagatelne znaczenie dla rozwoju choroby. Jednak co w nim najgorsze – pogłębia problemy z pamięcią i stopniowo wyklucza osobę z życia społecznego. Często dochodzi do sytuacji, kiedy choroba Alzheimera sprawia, że chory nie potrafi sobie przypomnieć wydarzenia sprzed chwili, popada w jednej skrajności w drugą, nie mogąc na to nic poradzić. Ponadto choroba Alzheimera jest nieuleczalna, a średnia przeżywalność osób po zdiagnozowaniu tego schorzenia wynosi około 7 lat.

Choroba Alzheimera w liczbach.

Choroba Alzheimera obecnie dotyka ponad 15 milionów osób na świecie, w tym ponad ćwierć miliona w Polsce. Dodatkowo jest to schorzenie, która stale się rozwija – w najbliższych dekadach może dotknąć jeszcze więcej osób, niż dotychczas. Wiek pacjenta, jak już było to wspomniane, również jest istotnym czynnikiem rozwoju choroba Alzheimera. Z badań wynika, że występuje ona w 20-50% przypadków osób w wieku po 85 roku życia. Najczęściej jednak zaczyna ona być widoczna u osób już po 65 roku życia. Mniej więcej tylko u 4% ludzi, u których zostanie postawiona diagnoza o posiadaniu choroba Alzheimera, przeżywa potem mniej więcej 14 lat.

Przyczyny, objawy i przeciwdziałanie.

Naukowcy, lekarze i specjaliści w dalszym ciągu mają ogromny kłopot z odnalezieniem genezy tej choroby. Przyczyny jak były tak i są wielką niewiadomą, ponadto u każdej z osób choroba Alzheimera postępuje inaczej. Istnieją różne hipotezy dotyczące powstawania tego schorzenia, jednakże każda z nich ma swoje plusy i minusy. Do najbardziej znanych należą hipoteza amyloidowa, cholinergiczna oraz tau.

Jeżeli chodzi o natomiast o objawy choroba Alzheimera, to są one o wiele prostsze we wskazaniu. Jednakże nie zawsze występują w takim samym pakiecie i nie zawsze też oznaczają akurat tę chorobę. Do podstawowych objawów możemy zaliczyć chociażby duże problemy z pamięcią, nagłe zmiany nastrojów i osobowości, jak również nagłe stracenie zainteresowania swoim dotychczasowych życiem społecznym oraz hobby.

Aby zapobiegać choroba Alzheimera powinniśmy przede wszystkim ćwiczyć naszą pamięć. Ważna jest również odpowiednia dieta oraz udzielanie się w towarzystwie. W przeciwnym wypadku bardzo szybko możemy stać się podatni na tą chorobę, a tego z pewnością byśmy nie chcieli.

Advertisement

Comments are closed.