Choroby serca i ich objawy

Każdy człowiek z pewnością doskonale wie o tym, jak ważnym elementem dla jego organizmu jest serce wraz z całym układem krwionośnym. Otoczony osierdziem narząd jest centralnym punktem tegoż obiegu i w razie jakiejkolwiek choroby serca czy dolegliwości nasz organizm może to bardzo szybko odczuć. Serce jest to bowiem takie miejsce w naszym ciele, bez którego nie możemy i nie mamy szans normalnie funkcjonować, ponieważ utrzymuje nas ono przy życiu. Do najważniejszych zadań tego organu należy między innymi dostarczanie za pomocą krwioobiegu wszelakich składników odżywczych oraz tlenu, niezbędnego dla innych narządów czy tkanek.

Gdzie znajduje się serce? Jak wygląda?

Serce, jak już było to wspomniane, jest centralnym punktem układu krwionośnego. Jest to narząd wielkości ludzkiej pięści, która działa na zasadzie pompy. Co najistotniejsze jednak dla nas, to pytanie – gdzie to serce się znajduje? Jeżeli dobrze uważaliście na lekcji biologii to z pewnością wiecie gdzie, jednak tych mniej uważnych pouczam – jest ono położone tuż za mostkiem, w górnej części ciała każdego człowieka. Przyłóżcie prawą dłoń do lewej części swojej klatki piersiowej (patrząc z góry) a z pewnością odczujecie charakterystyczne bicie Waszego serca. Kształtem natomiast nie przypomina typowych wyobrażeń wszystkich romantyków – jest to narząd w kształcie gruszki, który odgrywa nie wiem czy nie najważniejszą rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu.

Jakie mamy choroby serca?

Jak już wiemy – serce jest niesamowicie istotnym elementem naszego istnienia. Jednakże jak każdy inny narząd, również i serce jest niezwykle narażone na różnego rodzaju choroby czy schorzenia, dlatego warto mu poświęcić szczególną uwagę w trosce o nasze zdrowie. By zapobiec jego dolegliwościom, warto ograniczać sytuacje stresowe do minimum, nie przesadzać z wysiłkiem fizycznym oraz kontrolować rytm bicia, by w razie potrzeby szybko zgłosić się do lekarza. Jakakolwiek niedyspozycja centrum naszego organizmu bowiem może doprowadzić do fatalnych skutków – zatorów, zakrzepów czy również do śmierci człowieka. Do najbardziej „popularnych” choroby serca możemy zaliczyć między innymi:

  • raka serca,

  • dławicę piersiową,

  • chorobę wieńcową,

  • zapalenie osierdzia,

  • migotanie przedsionków,

  • krwotok,

  • nadciśnienie,

  • zawał.

Każda z tych chorób jest równie groźna – nie ma choroby serca teoretycznie łatwiejszej lub trudniejszej do uleczenia. Wszystkie wymienione wyżej schorzenia czy dolegliwości mogą bowiem doprowadzić do nieodwracalnych skutków w pracy naszego organizmu. W takim wypadku na pewno zadajecie sobie Państwo pytania – jak przeciwdziałać tym choroby serca? Jak je rozpoznać? Jakie mają objawy?

Objawy chorób serca.

Ile jest choroby serca tyle jest objawów, dlatego warto zwracać uwagę na prawidłową pracę naszego serca, sposób w jaki ono bije czy nie odczuwamy jego kołatania. Jeżeli ponadto odczuwalibyście duszności, charakterystyczny ucisk w klatce piersiowej, po wysiłku fizycznym z trudem łapiecie oddech, czasem zdarza Wam się omdleć lub gdy zauważycie obrzęki w okolicach kostek – z pewnością musicie udać się na konsultacje do lekarza specjalisty – kardiologa. Pomoże on Wam w walce z choroby serca, a im szybciej uda się ją zdiagnozować, tym skuteczniej będzie można wobec niej przeciwdziałać, a Wy i Wasze serce będziecie mogli w spokoju cieszyć się swoim zdrowiem.

Advertisement

Comments are closed.