Co robić, gdy odczuwam bóle kręgosłupa?

Kręgosłup jest dość specyficznym miejscem naszego organizmu. Często bywa tak, że ewentualne bóle kręgosłupa przenoszą się potem na resztę naszego ciała, przez co odczuwamy nie lada dyskomfort. Mówiąc o roli tej części układu kostnego nie można zapomnieć, że jest to tak naprawdę najważniejszy fragment naszego szkieletu – odpowiada on za prawidłowe utrzymanie równowagi oraz ochronę rdzenia kręgowego. Dlatego też tak bardzo istotną kwestią jest odpowiednia ochrona naszego ciała i organizmu, by nie doprowadzić do zaniechań, które nie sposób byłoby potem naprawić. Gdy ktokolwiek z Was, drodzy czytelnicy, zacznie odczuwać jakiekolwiek bóle kręgosłupa, nie zwlekajcie – umówcie się jak najszybciej do specjalisty. Jeżeli cierpicie katusze związane z odczuwaniem dolegliwości w tym jakże ważnym miejscu Waszego ciała, to wiedzcie o tym, że mogą one doprowadzić do tego, że nie będziecie w pełni dysponowani tak w pracy, jak i w szkole.

Potencjalne choroby kręgosłupa.

Bóle kręgosłupa mogą zwiastować różne choroby lub schorzenia. Nie kiedy dzieje się tak, że bagatelizujemy pojawiające się objawy, tłumacząc i wmawiając sobie, że to chwilowe i pewnie niedługo przejdzie. Symptomami wielu chorób związanych z tym specyficznym miejscem naszego organizmu są między innymi powtarzające się bóle migrenowe, bóle sercowe, bóle nerkowe czy szumy w uszach oraz uczucie drętwienia w nogach. Do chorób kręgosłupa możemy zaliczyć między innymi:

  • rwę kulszową,

  • zwyrodnienie kręgosłupa,

  • czy dyskopatię.

Oczywiście chorób jest o wiele więcej, niż tylko te, które zostały wyżej wymienione. Jednakże wszystkie bóle kręgosłupa mogą być objawami tychże schorzeń. Trzeba również pamiętać, że utrzymujący się dyskomfort związany z dolegliwościami w tamtych miejscach, wraz z symptomami występującej gorączki oraz traceniem na masie ciała może świadczyć o nowotworze. Jednak w większości przypadków może być rzeczywiście tak, jak myślimy, że to tylko jednorazowy ból związany z nadmierny wysiłkiem fizycznym. Nie ma co wtedy rozmyślać nad tym, jak bardzo jesteśmy chorzy. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy mimo zregenerowania organizmu dolegliwość powraca. Wtedy naprawdę warto zastanowić się nad wizytą u doktora i sprawdzić stan naszego zdrowia.

Leczenie – bóle kręgosłupa.

Gdy zostanie postawiona nam diagnoza, że cierpimy na którąś chorobę związaną z kręgami, bądź gdy dojdziemy do wniosku, że za bardzo przeciążyliśmy kręgosłup, przychodzi czas na jego leczenie i doprowadzenie go do stanu używalności. W moim przypadku często pomaga mi zwykła kąpiel, podczas której zażywam relaksu, dzięki czemu po takiej godzinnej kuracji wychodzę z wanny jak nowo narodzony. Dla innych osób polecam również specjalistyczne masaże u osób, które znają się na rzeczy. Najważniejsze jednak jest stałe uprawianie sportu oraz wykonywanie takich ćwiczeń, które pomogą nam zniwelować bóle kręgosłupa. Prawdą jest wciąż powtarzane zdanie, że sport to zdrowie, jednak należy znać granice swojej wytrzymałości i również nie przesadzać z nadmierną aktywnością fizyczną, bowiem można uzyskać skutki odwrotne do zamierzonego.

Advertisement

Comments are closed.