Czym leczyć przeziębienie

Z przeziębieniem walczył chyba każdy z nas. Ta najbardziej popularna infekcja wirusowa potrafi naprawdę nieźle popsuć nam humor i plany, wciągając nas do łóżka na kilka długich dni. Pojawia się więc pytanie czym leczyć przeziębienie, aby z zatkanym nosem chodzić jednak jak najkrócej.

Jakie są typowe objawy przeziębienia?

Przeziębienie to infekcja o podłożu wirusowym, która objawia się:

  • stanem podgorączkowym;

  • katarem;

  • bolącym gardłem.

Dodatkowo osoby, które dopadło przeziębienie bardzo często skarżą się na zupełny brak apetytu. Do tego dochodzą trudności ze snem – nie tylko nie można zasnąć, ale kiedy już to się uda, zatkany nos budzi nas co chwila. Wszystko więc przez trudności z oddychaniem.

Czym leczyć przeziębienie – środki z apteki

W każdej aptece dostępne są bez recepty środki, które okazują się pomocne w przypadku przeziębienia. Wystarczy wejść do apteki z pytaniem czym leczyć przeziębienie, aby dostać wykaz przynajmniej kilkunastu środków, które opracowano właśnie z myślą o tym najpopularniejszym rodzaju infekcji. Środki takie zawierają najczęściej paracetamol oraz witaminę C. W niektórych znajduje się również efedryna, która pomaga uporać się z zatkanym nosem. Decydując się na stosowanie środków z apteki, trzeba jednak pamiętać, że wiele z nich zawiera w swoim składzie dokładnie te same składniki. Nie należy więc nigdy łączyć ze sobą kilku aptecznych środków na przeziębienie. Zawsze stosuje się tylko jeden środek.

Czym leczyć przeziębienie – sposoby domowe

Czym leczyć przeziębienie, kiedy nie chcemy stosować syntetycznych środków dostępnych w aptece? Tutaj rozwiązaniem okazują się być domowe metody, które znane były już naszym prababciom. Czym leczyć przeziębienie, aby nie męczyło nas ono tydzień? Dobrym wyborem okazuje się być herbatka z dzikiej róży. Jest to doskonałe źródło witaminy C, która okazuje się być niezwykle skuteczna w walce o powrót do zdrowia. Nie można zapominać również o tym, że taka herbatka smakuje naprawdę wyśmienicie. Kiedy pozwolimy jej nieco wystygnąć, możemy dodać do niej odrobinę miodu. Będzie miała jeszcze więcej wartości odżywczych.

Kiedy w czasie przeziębienia dokucza nam kaszel oraz ból gardła, warto sięgnąć po ciepłe mleko z miodem oraz masłem. Trzeba jednak trzymać się jeden zasady – mleko nie może być gorące. Zawarte w miodzie cenne substancje odżywcze giną bowiem w zbyt wysokiej temperaturze.

W przypadku gorączki można wspomóc się herbatką z lipy. W sezonie wakacyjnym można samodzielnie zasuszyć kwiat lipy. Kiedy jednak z jakiegoś powodu tego nie zrobiliśmy, możemy lipę kupić w aptece. Do takiej herbatki również można dodać odrobinę miodu.

Świetnym lekarstwem na przeziębienie jest również herbata z miodem, cytryną oraz imbirem. Kiedy nie mamy świeżego, możemy z powodzeniem sięgnąć po imbir mielony. Taka herbata nie tylko doskonale smakuje, ale również świetnie rozgrzewa. Z uwagi na piekące właściwości imbiru nie zaleca się jej jednak osobom, które mocno boli gardło. Dolegliwości bólowe mogłyby się bowiem jeszcze bardziej nasilić. Miód dodajemy, kiedy herbata lekko przestygnie.

Advertisement

One Response to “Czym leczyć przeziębienie”

  1. Danka

    Wrz 29. 2015

    Tradycyjna herbata z cytryna a do tego dużo cytrusów!