Hemofilia, czyli popularna krwawiączka

Choroby dziedziczne, jak powszechnie wiadomo, to choroby nieuleczalne. Są to również schorzenia ciężkie z tego względu, że ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą być nosicielami którejś z nich. Często prawda wychodzi na jaw dopiero po jakimś czasie, gdy wykona się specjalistyczne badania. Jednak są choroby, które uwidaczniają się wraz z rozwojem dziecka. Do takich schorzeń zaliczamy np. zespół Downa czy zespół Turnera. Jednak jak już było to wspomniane, istnieją przypadłości, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Jedną z takich chorób jest choroba hemofilia. Czym ona jest i na czym polega jej szkodliwość?

Krwawiączka trzech typów.

Tytuł nie pojawił się tutaj przypadkowo i na pewno nie jest też tytułem błędnym. Po pierwsze bowiem, choroba hemofilia często nazywana jest właśnie krwawiączką, a po drugie objawia się w trzech typach – A, B oraz C. Jednak zanim przejdziemy do szczegółu, warto zacząć od ogółu, czyli czym ona się przejawia.

Żeby ująć problematykę związaną z tą chorobą najprościej byłoby powiedzieć, że wpływa ona na prawidłowe krzepnięcie krwi. Oczywiście wpływ ten jest negatywny, ponieważ brakuje odpowiednich bodźców do odpowiedniego funkcjonowania tego procesu. Ponadto gdy mówimy o choroba hemofilia trzeba powiedzieć, że jest to choroba dziedziczona – nie da się nią zarazić na ulicy od przechodnia. Jest to również dolegliwość dosyć rzadka, bowiem rodzi się z nią 1 na 10000 osób. Jej nosicielami mogą być wyłącznie kobiety – jeżeli tylko ojciec dziecka posiada choroba hemofilia to nie przeniesie jej na potomstwo płci męskiej. Inaczej jest w przypadku posiadania tego schorzenia przez matkę – wtedy szanse na jego odziedziczenie wynosi około 50%.

Osoby cierpiące na choroba hemofilia czasem mogą krwawić dłużej, niż osoby jej nie posiadające. Jednak istnieje również wiele nieprawdziwych informacji, jakie krążą wokół tego schorzenia. Mówi się, że osoby posiadające choroba hemofilia mogą umrzeć przy najmniejszym skaleczeniu swojego ciała oraz że jest ona równoznaczna ze spędzaniem czasu w domu. Drogi czytelniku, nie przejmuj się tym, co piszą w internecie o choroba hemofilia. Przypominam, że wolność przepływu informacji ma też swoje złe strony, bo często możemy natrafić w nim na kompletne bzdury. Wszystkie te fakty są wyssane z palca, a jedyna osoba, której możemy w tej kwestii zaufać, to nasz lekarz.

Hemofilia typu A, B i C.

Zarówno typ A, jak i B to przypadłość dotykająca głównie mężczyzn. Pierwszy typ choroba hemofilia charakteryzuje się dłuższym procesem krwawienia, niemożnością stworzenia przez organizm skrzepów oraz sztywnością stawów osoby chorej. Typ B inaczej określany jest mianem typu Christmasa, bowiem podczas krzepnięcia krwi brakuje specjalnego czynnika, zwanego właśnie czynnikiem Christmasa. Choroba hemofilia typu C natomiast to schorzenie niespotykane, w którym to posiadany jest deficyt XI składnika krzepnięcia.

Im szybsze wykrycie choroba hemofilia tym skuteczniejsze przeciwdziałanie jej negatywnym wpływom. Nieleczenie tego schorzenia może doprowadzić do wielu niebezpiecznych komplikacji, dlatego jeżeli macie problemy z prawidłowym gojeniem się ran – zgłoście się do lekarza.

Advertisement

Comments are closed.