Katar u dziecka

Dzieci, zwłaszcza te chodzące do przedszkola i szkoły, bardzo często padają ofiarą różnorakich infekcji. Tą, która pojawia się zdecydowanie najczęściej jest katar. Katar u dziecka na ogół nie przebiega inaczej niż u osoby dorosłej. Problem w tym, że maluch gorzej znosi zatkany nos czy bolące gardło.

Jak objawia się katar u dziecka?

Katar u dziecka jest infekcją wirusową, która objawia się:

  • stanem podgorączkowym – w niektórych przypadkach może wystąpić gorączka;

  • bólem gardła;

  • ogólnym osłabieniem;

  • brakiem apetytu;

  • zatkanym nosem;

  • wydzieliną sączącą się z nosa.

Wiele dzieci, u których pojawiło się przeziębienie jest bardzo marudnych: nie chcą jeść, mają trudności ze snem, nie potrafią dłużej zająć się zabawą.

Czy zbijać gorączkę?

Katar u dziecka na ogół przebiega ze stanem podgorączkowym. Taka sytuacja nie wymaga podawania środków farmakologicznych. W niektórych przypadkach może jednak pojawić się gorączka. Jeśli nie przekracza ona 38.5 stopnia, nie należy jej zbijać lekami. Gorączka jest bowiem stanem, w którym organizm walczy z wirusami. Kiedy jednak zaczyna rosnąć, konieczne staje się podanie leków. W przypadku dzieci, które nie ukończyły dwunastego roku życia, zabronione jest stosowanie aspiryny. Może ona bowiem prowadzić do bardzo groźnych dla życia powikłań. W przypadku dzieci zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem zanim zdecydujemy się podać jakikolwiek środek na gorączkę. Tyczy się to zwłaszcza najmniejszych pociech, które reagują na leki zupełnie inaczej niż osoby dorosłe. Pamiętać należy również o tym, że dzieciom podajemy dawkę mniejszą niż osobie dorosłej. Szczególnie groźne są drgawki gorączkowe, które na szczęście zdarzają się bardzo rzadko.

Sposoby na katar

Katar u dziecka to zawsze problem, z którym jednak można sobie poradzić. Doskonałym sposobem na zatkany nosek oraz kaszel są inhalacje. Można do ich przygotowania wykorzystać sól do inhalacji, którą zakupić można w każdej aptece. Jeżeli do apteki mamy za daleko, można sięgnąć nawet po zwykłą sól kuchenną. Dobrym sposobem są również zioła. Świetnie działa mięta, która odtyka zatkany nosek. Tymianek pomoże z kolei uporać się z kaszlem. W aptekach dostępne są również krople do inhalacji, które składają się z olejków eterycznych. Najczęściej są to olejki:

  • miętowy;

  • eukaliptusowy;

  • tymiankowy.

Krople takie można również dolewać do kąpieli. Trzeba jednak pamiętać, że woda nie może być zbyt gorąca. Tyczy się to zwłaszcza tych specyfików, które zawierają olejek eukaliptusowy. W zbyt gorącej wodzie może on bowiem silnie poparzyć, wywołując dolegliwości bólowe.

Domowe sposoby

Katar u dziecka doskonale leczy się również znanymi domowymi metodami, które stosowane były jeszcze przez nasze babcie. Przykładem jest herbata z sokiem malinowym lub herbatka z kwiatu lipy. Oba specyfiki doskonale rozgrzewają, zbijają gorączkę i przyspieszają powrót do zdrowia. Sięgnąć można także po syrop z cebuli, który jest świetnym sposobem na kaszel. Z kaszlem doskonale radzi sobie również domowy syrop sosnowy, który jednak trzeba przygotować wcześniej – pączki zrywa się wiosną.

Advertisement

Comments are closed.