Miażdżyca serca

Jak mądrze powiedział kiedyś wybitny niemiecki fizyk, laureat nagrody Nobla w tej dziedzinie – Albert Einstein: „Problemem naszego wieku nie jest bomba atomowa, lecz serce ludzkie”. Choć będziemy rozpatrywali zupełnie inną analizę i interpretację tych słów, to jednak trudno jest się z nimi nie zgodzić – serce ludzkie jest bowiem nie lada zagwozdką dla lekarzy z całego świata, głównie z przyczyn chorób, z jakimi często ma ono do czynienia. Jedną z nich jest niebezpieczna miażdżyca serca, która może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Zresztą, tak po prawdzie mówiąc, która choroba może być dla nas dobra? Żadna, dlatego warto każdej z nich zapobiegać, każdą z nich leczyć na wszelkie możliwe sposoby. Jednakże żeby leczyć, trzeba ją najpierw wykryć, a żeby ją wykryć – trzeba odwiedzać naszego lekarza pierwszego kontaktu. Jest to osoba o tyle istotna, gdyż w razie jakichkolwiek wątpliwości, co do stanu naszego zdrowia, może zawsze wysłać nas na specjalistyczne badania. W tym momencie zadajmy sobie pytanie – jak rozpoznać miażdżyca serca?

Objawy oraz rozwój choroby.

Żeby powiedzieć cokolwiek o jej objawach oraz ewolucji, trzeba wiedzieć skąd miażdżyca serca w ogóle się bierze. Większość lub praktycznie wszystkie schorzenia sercowe biorą się z tych samych zaniechań lub zaniedbań, jakich dopuszczamy się w naszym codziennym życiu. Najważniejszym problemem, który może doprowadzić nas do spotkania z miażdżyca serca, jest zaniedbanie swojego wyglądu oraz kondycji. Nadmierna otyłość doprowadza bowiem do nagromadzania dużej ilości cholesterolu blokującego w następstwie tętnice. Ponadto niezwykle niewskazane jest palenie papierosów, które zdecydowanie bardziej szkodzą niż pomagają naszemu organizmowi. Jednak niektórym osobom, według ich mniemania, pozwalają one odreagować na stres, który również jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi chorób sercowych, w tym miażdżyca serca. Do najbardziej powszechnych objawów tej choroby należą między innymi problemy z koncentracją oraz pamięcią czy szybsze męczenie się podczas jakiegokolwiek wysiłku. Na naszej skórze ponadto mogą pojawić się charakterystyczne żółtawe zgrubienia, które świadczą o nadmiarze cholesterolu w organizmie. Miażdżyca serca nie da się jednak wykryć za pomocą specjalistycznego badania – w jej zwalczaniu może nam pomóc USG.

Następstwa choroby.

Jest to choroba niezwykle niebezpieczna dla organizmu. Sprawia ona bowiem, że tętnice, którymi to wędruje krew, stają się o wiele węższe niż dotychczas. Serce, jako główna pompa naszego ciała, dostarcza określoną liczbę substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania właśnie poprzez krwioobieg, dlatego też gdy napotka ono na opór w postaci zmniejszonych i bardziej ściśniętych dróg transportowych, to nie przekaże tyle materiałów, ile potrzeba narządom i tkankom do działania. W następstwie takiego działania, miażdżyca serca może spowodować wiele innych chorób, takich jak np. dusznica oraz doprowadzić do wytworzenia się skrzepów bądź zatorów. Żeby jednak zapobiec takiej chorobie wystarczy regularnie uprawiać sport oraz badać się co jakiś czas u lekarza. Z pewnością zdrowy tryb życia oraz zrezygnowanie z niektórych nałogów zadziała na plus dla Waszego organizmu.

Advertisement

Comments are closed.