Niedokrwienność serca

Serce – czyli co nam w ciele gra.

Nasze ciało jest niczym największa, najbardziej spektakularna orkiestra z filharmonii, która jest zarządzana i prowadzona przez wybitnego dyrygenta, w którego to rolę wciela się serce. Jednak żeby osiągnąć zamierzony efekt, jakim bez wątpienia jest zdrowe i odpowiednie funkcjonowanie organizmu, potrzebna jest idealnie zsynchronizowana i przystosowana współpraca wszystkich poszczególnych komórek, tkanek czy narządów, które mają do odegrania różne role – tak jak jest to w przypadku występów w orkiestrze. W tym oto momencie warto nadmienić, jak istotną rolę odgrywa nasze serce, czyli dyrygent całego spektaklu, który doprowadza do innych „członków orkiestry” krwioobiegiem chociażby tlen czy wartości odżywcze. Jednak co by się stało, gdyby okazało się, że dyrygent jest całkowicie bądź częściowo niedysponowany? Gdyby, dla przykładu, nasza filharmonia (czyli ciało) zapadło na dolegliwość zwaną niedokrwienność serca?

Niedokrwienność serca – co to za choroba?

Niedokrwienność serca jest inaczej nazywana chorobą wieńcową. Jak sama nazwa wskazuje jest to schorzenie, które następuje w wyniku niedokrwienia serca – często jest ona skutkiem tak zwanej miażdżycy tętnic sercowych. Jest to choroba bardzo niebezpieczna dla naszego organizmu, ponieważ w ślad po niej mogą pojawić się takie dolegliwości jak zawał serca czy nagły jego zgon. Niedokrwienność serca to także problem z uwarunkowaniami logistycznymi naszego ciała – serce bowiem nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ilości tlenu czy składników, które rozprowadza za pomocą krwi. Jest to również choroba, na która umiera najwięcej osób w zachodniej części Europy.

Niedokrwienność serca – przyczyny, objawy oraz zapobieganie.

Jak już było to wspomniane w akapicie poprzednim, jedną z głównych przyczyn niedokrwienność serca jest miażdżyca tętnic. W dodatku rozwojowi choroby bardzo ułatwia zadanie palenie papierosów, wysokie nadciśnienie sercowe, wysoki poziom cholesterolu czy posiadanie stwierdzonej wcześniej cukrzycy. Niedokrwienność serca zwana jest również „chorobą cywilizacyjną”, bowiem jej ewolucja jest wprost proporcjonalna do tej, jaką przeżywa ludzka cywilizacja. Najczęstszymi objawami tego schorzenia są między innymi:

  • dokuczliwy ból w klatce piersiowej,

  • ból w okolicach mostka lub za nim,

  • odczuwanie dławienia,

  • arytmia serca,

  • zawał serca,

  • stan przedzawałowy.

Jak w przypadku każdej choroby, im szybciej niedokrwienność serca zostanie wykryta, tym łatwiej jest jej zapobiegać. Najważniejsze jest jednak dobre, zdrowe odżywianie się, w przypadku braku takiego stylu życia – należy go jak najszybciej zmienić, by chociażby zbić cholesterol czy nadmiar kilogramów. Ponadto niezwykle istotne jest dbanie o swoją kondycję i regularne uprawianie sportu – nie tylko sprawi to, że będziecie Państwo zdrowsi niż dotychczas, ale poprawi to też Wasze samopoczucie. Co równie istotne – warto unikać stresu. Oczywiście nie zawsze wychodzi to w praktyce, jednak jeżeli jest taka możliwość – nie nakręcajmy się bardziej, niż jest to wskazane. To dla dobra naszego i naszego wspaniałego dyrygenta – serca.

Advertisement

Comments are closed.