Przepuklina kręgosłupa – nie bagatelizuj sprawy!

Nasz organizm jest jedną z najbardziej zaawansowanych i najbardziej złożonych rzeczy, które istnieją na naszym świecie. W jego skład wchodzi niezliczona liczba tkanek, duża ilość narządów, które muszą ze sobą współpracować w każdej chwili naszego życia, jak również i kilka litrów płynów, w tym drogocennej krwi, która może uratować życie drugiej osoby. Oprócz wspomnianej już „zawartości” naszego ciała warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię, która jest równie istotna jak posiadanie serca czy płuc – szkielet. Jest to układ kostny posiadany również przez wszelakiego rodzaju zwierzęta, jednak my zajmiemy się kośćcem ludzkim.

Skład układu kostnego u człowieka. Rola kręgosłupa.

Dorosły człowiek posiada około 206 kości. U niemowląt jest to liczba o wiele wyższa, ze względu na to, że wiele kości łączy się w wieku późniejszym. Budulcami szkieletu człowieka są tkanka kostna oraz tkanka chrzęstna, które wytwarzają kości podzielone na następujące grupy: kości długie i krótkie, kości płaskie, kości różnokształtne oraz kości pneumatyczne. My skupimy się na jednej z najważniejszej części kośćca – czyli na ludzkim kręgosłupie. Składa się on z 33-34 kości, których głównym zadaniem jest ochrona rdzenia kręgowego, którego zerwanie może grozić sparaliżowaniem człowieka. W skład kręgosłupa wchodzą następujące kręgi:

  • 7 szyjnych,

  • 12 piersiowych,

  • 5 lędźwiowych,

  • 5 krzyżowych (łączących się potem w kość krzyżową),

  • 4-5 guzicznych.

Kręgosłup jest więc jednym z najważniejszych elementów organizmu. Oprócz ochrony rdzenia kręgowego, zapewnia również naszemu ciału utrzymanie równowagi w pozycji wyprostowanej. Jak każdy punkt w naszym organizmie, również i to miejsce jest narażone na różnego rodzaju schorzenia. Jednym z nich jest przepuklina kręgosłupa. Czym jest ta choroba? Jak walczyć z przepuklina kręgosłupa już po fakcie jej zaistnienia?

Przepuklina kręgosłupa – jak poważne jest to schorzenie?

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na fakt, że przepuklina kręgosłupa najczęściej dotyczy osób po 40. roku życia. Atakuje ona głównie kręgi części lędźwiowej i powoduje charakterystyczne łupanie w plecach, nieprzyjemne uczucie drętwoty kończyn oraz bólu. Bardzo często przepuklina kręgosłupa pojawia się w momencie nadmiernego przeciążania organizmu – jest też efektem zaniedbania swojego wyglądu (chodzi tu głównie o otyłość). Tak jak jest to w przypadku większości chorób – szybsza reakcja na pojawienie się danego schorzenia procentuje późniejszym łatwiejszą kuracją. Gdy przepuklina kręgosłupa zostaje zdiagnozowana dość szybko, istnieje duża szansa, że leczenie zachowawcze w zupełności wystarczy na to, by całkowicie pozbyć się tej dolegliwości. Głównie polega ono na podawaniu specjalnych leków, które pomagają zwalczyć chorobę. Ponadto zalecane jest również odpoczywanie tak, by kręgosłup został odpowiednio odciążony. Wtedy wówczas nie jest konieczna operacja. Jednak w miarę upływu czasu, gdy przepuklina kręgosłupa jest nieleczona oraz bagatelizowana, może zaistnieć możliwość pozbycia się jej na stole operacyjnym, po wcześniejszym przeprowadzeniu badań.

Advertisement

Comments are closed.