Sposoby na przeziębienie

Przeziębienie to przykra dolegliwość, z którą przynajmniej kilka razy w życiu zmagał się każdy z nas. Popularne przysłowie mówi, że nieleczone przeziębienie trwa tydzień, a leczone siedem dni. Czy naprawdę żadne sposoby na przeziębienie nie są skuteczne? Czy może jednak istnieją sposoby na przeziębienie, które skrócą czas powrotu do zdrowia?

Jakie są typowe objawy przeziębienia?

Infekcja wirusowa, jaką jest przeziębienie objawia się najczęściej:

 • lekko podwyższoną temperaturą ciała;

 • kaszlem;

 • katarem;

 • ogólnym rozbiciem.

Wiele osób, które padły ofiarą przeziębienia, uskarża się, że nie może spać. Są to przejściowe trudności, które na ogół spowodowane są trudnościami z oddychaniem. Do tego doliczyć trzeba również brak apetytu i często naprawdę silne bóle głowy. Nasilają się one szczególnie wtedy, kiedy przeziębienie przebiega jednocześnie z infekcją zatok. Za ból głowy odpowiedzialna jest zalegająca w nich wydzielina.

Apteczne sposoby na przeziębienie

W każdej aptece dostępne są różne środki, które pomagają nam zwalczyć przeziębienie. Apteczne sposoby na przeziębienie to najczęściej witamina C oraz paracetamol. W niektórych środkach zawarta jest również pseudoefedryna, która ułatwia oddychanie. Rozszerza ona bowiem naczynia krwionośne, również te znajdujące się w nosie i tym samym sprawia, że znika uczucie zatkanego nosa. Sposoby na przeziębienie dostępne w aptece to środki, które mogą wchodzić w rozmaite interakcje z lekami. Jeżeli zażywamy na stałe jakieś leki, powinniśmy poradzić się przynajmniej farmaceuty, czy dany lek może być przez nas zażywany bezpiecznie.

Sposoby na przeziębienie oparte o metody naturalne

Wiele osób uważa, że w walce z przeziębieniem pomaga moczenie nóg w ciepłej wodzie z solą. Pozwala to na szybkie rozgrzanie organizmu, co z kolei mobilizuje układ odpornościowy do zwalczania wirusa. Warto także sięgać po ziołowe herbatki. Najbardziej skuteczne i najczęściej polecane są te z:

 • malin;

 • lipy;

 • czarnego bzu;

 • głogu;

 • dzikiej róży.

Zawierają one substancje, które pozwalają uporać się z infekcją. Jedną z witamin, która skutecznie zwalcza przeziębienie jest witamina C. Jej doskonałym źródłem jest chociażby dzika róża. Walcząc z przeziębieniem, warto również stawiać na miód. Jest to doskonałe źródło cennych witamin i minerałów, które skutecznie wzmocnią organizm. Trzeba jednak pamiętać o jednym: wrząca woda czy mleko zabiją wszystko, co w miodzie cenne i zdrowe. Koniecznie trzeba więc dodawać miód do lekko przestudzonych płynów. Podobnie z cytryną, która zawiera witaminę C. Ma ona bowiem to do siebie, że ginie w bardzo wysokiej temperaturze. Jeżeli więc chcemy mieć z niej jakiś pożytek, nie powinniśmy dodawać ją do wrzątku.

W przeziębieniu często pojawia się również kaszel. Tutaj pomocne okazują się być takie domowe środki, jak:

 • syrop z cebuli;

 • syrop z buraka.

Przygotowanie jest banalnie proste. Pokrojone warzywa zasypuje się cukrem i odstawia w ciepłe miejsce do momentu aż puszczą sok. Miksturę można pić w zasadzie bez ograniczeń. Efekty pojawią się naprawdę bardzo szybko.

Advertisement

No comments.

Leave a Reply