Zaburzenia rytmu serca, czyli tzw. arytmia

Miej serce i patrzaj na nie, gdy dzieje się źle.

Serce to zdecydowanie najważniejszy organ w organizmie człowieka. Oprócz dostarczania wartościowych składników odżywczych i tlenu do pozostałych części naszego ciała, spełnia również rolę osobliwej pompy, która musi działać non-stop, bez jakiejkolwiek przerwy. Pracę naszego serca można rozpoznać dzięki charakterystycznemu odgłosowi bicia, występującego w ilości 60-100 uderzeń na minutę. Aby dokonać małego testu – wystarczy przyłożyć rękę do klatki piersiowej i sprawdzić czy rzeczywiście tak jest. Jeżeli ktoś z Państwa obliczy, że ilość uderzeń wychodzi poza wyżej podaną normę, może to oznaczać zaburzenia w pracy serca. Takie schorzenie nazywane jest zaburzenia rytmu serca lub też po prostu arytmią serca. Dochodzi do niego w momencie, kiedy zostaje zaburzona praca naszego centralnego organu układu krwionośnego. Jest to o tyle groźne, gdyż jak powszechnie wiadomo, człowiek nie może żyć bez serca. Gdy dochodzi do momentu, gdy możemy odczuwać zaburzenia rytmu serca, może ucierpieć na tym cały organizm. Poczynając od tkanek i komórki, kończąc na ważniejszych narządach.

Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Co robić, gdy tak się dzieje?

Z pewnością nie wolno nam panikować, bowiem stres działa sprzyjająco dla rozwoju chorób związanych z sercem. Żeby zapobiegać zaburzenia rytmu serca warto wiedzieć, jakie są przyczyny pojawienia się tego schorzenia. Często jest ono skutkiem działania innej choroby, na przykład miażdżycy serca czy niedokrwienia mięśnia sercowego. Żeby dokładniej wykryć tą dolegliwość warto udać się na badanie elektrokardiogramem, czyli na tak zwane EKG. Szczególnie jest to wskazane, gdy tak jak w przypadku innych chorób serca, palimy dużo papierosów, mamy stwierdzoną cukrzycę czy gdy posiadamy nadciśnienie oraz odczuwamy duszności, bóle czy czasem zdarza nam się zasłabnąć. Zaburzenia rytmu serca może przeistoczyć się w migotanie komór i przedsionków, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Żeby zapobiegać występowaniu jakiegokolwiek schorzenia związanego z sercem wystarczy zmienić styl życia – ograniczyć palenie, uprawiać więcej sportu oraz regularnie odwiedzać lekarza. Zmniejszy to szansę na zachorowanie, a także poprawi Wasze mniemanie o sobie.

Rodzaje zaburzenia rytmu serca.

Jak było to już wspomniane zaburzenia rytmu serca następują wtedy, gdy serce nie bije z częstotliwością 60-100 uderzeń na minutę. Mogą one występować w sposób dwojaki. Po pierwsze ilość uderzeń serca w ciągu minuty może nie dochodzić do dolnej granicy przedziału, czyli do 60 uderzeń na minutę. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, iż sportowcy i osoby regularnie podejmujące wysiłek fizyczny mogą mieć około 50 uderzeń na minutę w stanie spoczynku, co nie jest równoznaczne z posiadaniem choroby. Taka ilość, w przypadku osób nieuprawiających sportu, nazywana jest bradykardią, która sama w sobie nie jest groźna, ale może doprowadzić do konieczności wstawienia rozrusznika. Zaburzenia rytmu serca powyżej 100 uderzeń na minutę nazywana jest natomiast tachykardią. Często jest ona spowodowana nadmiernym wysiłkiem fizycznym, stresem oraz używkami.

Advertisement

Comments are closed.