Zawał serca – jak leczyć?

Czy posiadają Państwo wiedzę ogólną na temat serca? Jeśli nie, warto ją uzupełnić, ponieważ w wielu przypadkach może okazać się bardzo przydatna. Na przykład – czy wiecie Państwo ile osób w Polsce dziennie potrafi mieć zawał serca? Jeżeli nie to już uświadamiam – jest to liczba oscylująca w granicach 300 osób na dzień. Jedni mogą powiedzieć, że to dużo, drudzy – że trochę mało. Jednak jeżeli spojrzeć na to z perspektywy wielości chorób, z jakimi mamy obecnie do czynienia i jeżeli wzięlibyśmy pod uwagę, tak czysto teoretycznie, że na każdą z nich zapada tyle samo osób, co na zawał serca – liczba byłaby ogromna. Na taki stan rzeczy składa się wiele czynników – między innymi wiele osób nie utrzymuje odpowiedniego stylu życia, inni nie stronią od używek, a jeszcze inni – nie odwiedzają regularnie lekarza. Zawał serca to partyzant wśród chorób – czeka na odpowiednią chwilę, by uderzyć, często z tragicznym dla człowieka skutkiem.

Jakie są objawy zawału mięśnia sercowego?

Zawał serca nie jest chorobą, którą można z łatwością przewidzieć. Jest to o tyle niewdzięczne schorzenie, gdyż nie za każdym razem posiada te same objawy lub często atakuje zupełnie znienacka. Najczęstszym symptomem, który może nas ostrzegać przed zbliżającym się zawał serca jest charakterystyczny ból w klatce piersiowej, przyjmujący postać pieczenia lub rozrywania ciała od środka. Ponadto częstym objawem przedzawałowym jest też dolegliwość żuchwy i krtani oraz regularne skurcze w łokciach i barkach.

Zawał serca, który niejedną ma twarz.

Zawał serca nie jest to problem, który dotyczy tylko osób niedbających o swoją kondycję. W świecie sportu wielu przedstawicieli różnych dyscyplin niestety musiało się zmierzyć z tą dolegliwością, często ze śmiertelnym skutkiem. Przykładem takiego zdarzenia może być mecz piłki nożnej z 2007 roku, kiedy to hiszpański klub Sevilla podejmowała u siebie Getafe. W 31. minucie tego spotkania ataku serca doznał pomocnik gospodarzy, Antonio Puerta, który mimo reanimacji zmarł niedługo potem w szpitalu. W podobnych okolicznościach zmarli również Marc Vivien-Foe czy Miklos Feher. Okazało się potem, że wszyscy wymienieni gracze mieli problemy sercowe, które nie zostały odpowiednio wykryte lub nie otrzymały odpowiedniego leczenie. Ważne jest więc, aby regularnie poddawać się badaniom, żeby zaprzepaścić szansę na zawał serca.

Leczenie zawału serca.

Osoba, która przechodzi zawał, tak naprawdę ma około dwunastu godzin, aby dostać się do szpitala, by zapobiec tragicznym skutkom tego schorzenia. Zwykle po takim czasie, szanse na uratowanie życia są beznadziejne. Leczenie ma sens dopiero wtedy, gdy zawał serca wystąpił kilka godzin przed dotarciem na miejsce. Jednak pamiętajmy – najważniejsza jest szybkość działania. Po wezwaniu karetki choremu na pewno zostaną podane takie specyfiki jak nitrogliceryna, heparyna, morfina czy tlen. Zmniejszane jest również ciśnienie, które w trakcie zawału jest nadmiernie wysokie. Gdy pacjent zostanie dowieziony do szpitala może liczyć na jeden z trzech zabiegów. Są nimi angioplastyka wieńcowa, leki fibrynolityczne albo wstawianie by-pass’ów (pomostowanie aortalno-wieńcowe). Pamiętajcie – najważniejsza jest sprawność działania! Jeżeli uda Wam się rozpoznać zawał serca – działajcie bez zawahania. Możecie tym uratować komuś życie.

Advertisement

Comments are closed.