Zwyrodnienie kręgosłupa – jak żyć?

Gdy mówimy o kręgosłupie, każdy z nas zdaje sobie sprawę, że jest to element, bez którego człowiek nie potrafiłby normalnie stać, uprawiać sportu czy w ogóle funkcjonować. Jego niezwykłe funkcje są wyjątkowo przydatne szczególnie do ochrony najważniejszej części układu nerwowego – czyli rdzenia kręgowego. Obok kręgosłupa jest też wiele innych, tak samo a może i bardziej potrzebnych segmentów w naszym organizmie. Jednakże dopiero wtedy, gdy wszystkie te fragmenty naszej układanki zwanej ciałem ludzkim ułożymy w jedną, jakże skomplikowaną całość, utrzymamy coś na wzór małego wszechświata – czegoś nie do końca zbadanego i potrafiącego nas zawsze zaskoczyć. Wracając jednak do tematu samego kręgosłupa – niesłychanie istotnym jest, by dbać o niego przez całe życie, ponieważ każdy ruch, jaki wykonamy w każdym dniu, o każdej godzinie swojego żywota, zarówno w kierunku jego pielęgnowania, jak i ignorowania jego potrzeb odbije się nam potem podczas procesu starzenia się. Ponieważ tak jak i życie, również i kręgosłup mamy tylko jeden – apeluję o rozwagę. Choroby takie jak zwyrodnienie kręgosłupa to nie przelewki i tylko czekają na dogodny moment, aby się pojawić.

Zaniedbany kręgosłup to chory kręgosłup.

Gdy dojdzie do sytuacji, kiedy po wielu latach nieodpowiedzialnego stylu życia zaczniecie odczuwać skutki Waszej niefrasobliwości i bagatelizacji czynności, mających na celu poprawę stanu kręgosłupa możliwe, że będzie to ten czas, kiedy ujawni się ukrywane zwyrodnienie kręgosłupa. Dlaczego mówimy tu o wielu latach zaniechań? Zwyrodnienie kręgosłupa bowiem jest chorobą, która pojawia się u osób po 50-tce. Jednakże to nie właśnie wiek odgrywa tu najważniejszą rolę, lecz wszelkie negatywne wydarzenia, jakich byliśmy uczestnikami i które mogły mieć znaczący wpływ na pogorszenie się naszego stanu.

Objawy i leczenie.

Objawy tego schorzenia mogą być typowe, dla jakiejkolwiek choroby związanej z tą częścią naszego organizmu. Warto jednak wspomnieć, że osoby, które miały wcześniej zdiagnozowaną dyskopatię, mogą być bardziej podatne na zwyrodnienie kręgosłupa. Dlaczego? Uważa się bowiem, że dyskopatia jest fazą wstępna zwyrodnienie kręgosłupa. Dlatego też jeżeli do objawów, którymi są uczucie porannego odrętwienia i sztywności, bóle głowy, szyi czy karku oraz promieniowanie dolegliwości na inne części ciała, dodamy też stwierdzoną wcześniej i wspomnianą już chorobę, może wyjść na jaw prawda, że nasz kręgosłup jest w złym stanie. Nachodzi wtedy potrzeba specjalistycznego leczenia, które początkuje się za pomocą usztywnianego kołnierza ortopedycznego. Co jednak najważniejsze w kwestii zwyrodnienie kręgosłupa – jest to choroba stale postępująca, bez możliwości cofnięcia zmian, jakie zaszły. Jednym ze sposobów walki z dolegliwościami, idącymi wraz z występowaniem tego schorzenia, jest stała rehabilitacja, polegająca na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń, mających na celu zmniejszenie uczucia dyskomfortu i bólu.

Na koniec krótka przestroga dla wszystkich czytelników – jeżeli odczuwacie powyższe objawy przez dłuższy czas, zgłoście się do lekarza! Niezdiagnozowane i nieleczone zwyrodnienie kręgosłupa może doprowadzić do czegoś gorszego niż śmierć, ponieważ jego skutkiem może być inwalidztwo.

Advertisement

Comments are closed.